Atrakcje

Krynica-Zdrój – zwana perłą polskich uzdrowisk jest jedną z najciekawszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Niezwykły charakter tego miasta tworzą bliskość malowniczych gór, wyjątkowe na skalę europejską wody mineralne oraz mnóstwo atrakcji turystycznych. Miasto położone jest w Beskidzie Sądeckim w dolinie Potoku Kryniczanka, a otoczone jest wzgórzami Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.

Unikalny klimat tego ośrodka związany jest także z jego barwną historią sięgającą 1547 r. kiedy na tych terenach założona została wieś przez Danka z Miastka. Początki tutejszego uzdrowiska datuje się na lata 1783-93, kiedy powstały pierwsze domy zdrojowe. Intensywny rozwój zdrojowiska nastąpił jednak po 1856 r. za sprawą prof. Józefa Dietla. Pod koniec XIX wieku odwiedzało miasto już ok. 6000 kuracjuszy, a przed II wojną było ich 38000. Na początku XX w. prof. Rudolf Zuber odkrył tu i przebadał wodę leczniczą Zuber – najsilniejszą wodę leczniczą w Europie. Pod koniec lat 50-tych XX w. Krynica odrodziła się na nowo i od tego czasu miasto nieustannie się rozwija. W 1937 r. wybudowano tutaj kolej ziemno-linową na Górę Parkową (742 m n.p.m.). Zaś w 1997 r. uruchomiono kolejkę gondolową na Jaworzynę (1114 m n.p.m.), co uczyniło Krynicę znaczącym ośrodkiem narciarskim.

Dzisiaj Krynica Zdrój to ośrodek sportów letnich i zimowych (posiadający szereg wyciągów narciarskich), a także ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, centrum festiwali, koncertów oraz imprez kulturalnych. Spacerując tutejszymi uliczkami można zobaczyć najstarsze budynki, których historia sięga początków uzdrowiska – m.in. Pijalnię Słotwinkę z 1806 r. czy neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 r. Ogromna ilość atrakcji turystycznych dostępnych przez cały rok sprawia, że Krynica to miejsce, w którym nie można się nudzić, zarówno gdy jest się osobą aktywną jak i nastawioną na wypoczynek.

Doskonałemu wypoczynkowi sprzyja także bogata oferta noclegowa wśród, której znaleźć można zarówno kwatery prywatne, jak i wysokiej klasy pensjonaty i hotele. Pełny wykaz obiektów noclegowych dostępnych w Krynicy wyszukać można na witrynie firmy Meteor –  https://meteor-turystyka.pl.

Trasy narciarskie, tory saneczkarskie, szlaki turystyki pieszej i rowerowej, jaskinie solne i łazienki mineralne – to tylko niewielka część z tego, co oferuje Państwu to miejsce.Napisz do nas

Willa Alpina
Adres: ul. Zamkowa 24, 33-380 Krynica-Zdrój
Telefon: 603 078860, 663 262 500
GPS: 49,4224 N 20,9504 E